Niecodzienna wizyta śladami Legionów J. Piłsudskiego
Fot. PSP Bogucin

W sobotę 11 czerwca gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Bogucinie niezwykłą grupę ludzi – członków Zarządu Głównego Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin z Łodzi. Grupa, wśród której są dzieci legionistów, co roku odbywa pielgrzymki na tereny, gdzie w 1914 r. żołnierze Józefa Piłsudskiego toczyli walki z wojskami rosyjskimi, tam gdzie pielęgnuje się tradycje ojców i dziadków. W tym roku zorganizowali wyjazd do Mauzoleum Legionistów poległych w bitwie pod Anielinem i Laskami. Pielgrzymkę rozpoczęli od wizyty w szkole w Bogucinie.

Goście już po przekroczeniu progów szkoły zainteresowali się jej szeroką działalnością. Oglądali dyplomy z naszych osiągnięć, czytali informacje w szkolnych gablotach, podziwiali prace plastyczne uczniów na szkolnych korytarzach. Dyrektor Teresa Rodakowska serdecznie powitała gości i krótko przedstawiła jak kultywowana jest pamięć o Legionach J. Piłsudskiego. Dłuższą relację z uroczystości szkolnych i środowiskowych przedstawiła w prezentacji multimedialnej Pani Mariola Gębska – opiekun Szkolnego Koła Turystycznego.

Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja zdjęć z rekonstrukcji walk pod Anielinem i Laskami, które odbywają się od kilku lat na polach wsi Brzustów. Pani Mariola obszernie przedstawiła działalność istniejącego na naszym terenie 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko i zaprosiła na październikową rekonstrukcję bitwy do Brzustowa. Zaprezentowała również uczniowskie prace przygotowywane pod jej kierunkiem na konkurs „Poznajemy Ojcowiznę”. Wśród prac zachwyt wzbudziły prace o 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, o dawnym życiu na wsi, willach w Garbatce i przydrożnych kapliczkach oraz najstarszych domach w Bogucinie. Zgromadzeni żywo zainteresowali się również materiałami, które udostępniła na spotkanie Pani Sekretarz Urzędu Gminy w Garbatce-Letnisko – Teresa Fryszkiewicz i mieszkaniec Brzustowa - Pan Henryk Cieślik. Miło upłynął również czas przy herbatce. Goście opowiadali o swych ojcach, którzy uwielbiali i czcili swego wodza, przyjaciela i wielkiego Polaka – Józefa Piłsudskiego. Wspólnych tematów nie brakowało, bowiem okazało się, że duża grupa przybyłych to byli nauczyciele. Podczas odwiedzin miejsc związanych z Marszałkiem i jego żołnierzami, przewodnikiem była również Pani Mariola Gębska i towarzyszący jej mąż Jerzy. Uczestnicy pielgrzymki stanęli na miejscu bitwy w Brzustowie, gdzie znajduje się krzyż i tablica pamiątkowa. Udali się do Mauzoleum w Żytkowicach, przed szkołę w Laskach, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień oraz na cmentarze z I wojny światowej w Krasnej Dąbrowie i Molendach.

Dla nas – jeszcze czynnych nauczycieli, była to ciekawa lekcja historii, której nie znajdzie się
w książkach. Pamiątką tej niecodziennej wizyty dla szkoły - jest Cegiełka na Pomnik Legionistów, który jeszcze w tym roku stanie w Łodzi, dla uczniów - książka „Raper w Legionach” a dla nas, nauczycieli - wpis do szkolnej kroniki uwieńczony słowami: „Jesteśmy wdzięczni jako już ostatnie dzieci legionistów polskich za krzewienie tych tradycji i jednocześnie wychowanie ku miłości do Ojczyzny”

Dyrektor Teresa Rodakowska

16-06-2016 admin

Kamera online - Bociany Molendy

Kamera online - skwer

Kalendarium

maj, 2023
PnWtŚrCzPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
567891011

Wideo - wydarzenia

102. rocznica bitwy pod Laskami i Anielinem

Nasze projekty