Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Pomordowanych w miejscowości Molendy. Tam przemówienie wygłosił Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk .

–  Stoimy w miejscu będącym cichym świadkiem zmagania polskiego żołnierza z tymi którzy, pychą i pogardą wkroczyli w nasz ojczysty próg domowy- mówił Wójt – My wszyscy nosimy w sobie wielki dług w stosunku do tych, którzy przed laty podjęli walkę z najeźdźcą. Zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj czcimy ich pamięć i bohaterstwo- przypomniał wszystkim przybyłym.

 Włodarz podziękował również za udział w obchodach Mieszkańcom Wsi Molendy, kombatantom, pocztą sztandarowym, samorządowcom, młodzieży szkolnej, zaproszonym gościom , jak również księżom za odprawienie Mszy Świętej w intencji poległych w walce. W tym szczególnym miejscu i w tym szczególnym dniu nie zabrakło także modlitwy księży tutejszej Parafii oraz ciepłych i doniosłych słów ze strony przybyłych parlamentarzystów oraz samorządowców.

 Rys historyczny tego wydarzenia przypomniała uczennica Publicznej  Szkoły Podstawowej w Garbatce -Letnisko, natomiast lokalny patriota Pan Andrzej Zwolski, wyrecytował wiersz. Podczas tegorocznych obchodów, za wkład w szczerzenie lokalnego patriotyzmu, polskości nagrodzono zasłużonego Kombatanta – Pana Bolesława Warchoła.  Kolejno przybyłe delegacje, aby uczcić pamięć poległych złożyły pod Pomnikiem wieńce, znicze i kwiaty.  Na wszystkich przybyłych czekał także „żołnierski” poczęstunek, zorganizowany przez władze samorządowe Gminy Garbatka-Letnisko.

Agnieszka Dziewicka

Fot. Kinga Kowalczyk