To, co będziemy mogli zaobserwować na polach wsi Brzustów, to próba jak najdokładniejszego odtworzenia wydarzeń z 22 – 26 października 1914 roku. Starcia pod Laskami i Anielinem były częścią tak zwanej operacji dęblińskiej. Z wojskami rosyjskimi walczyły tam oddziały Legionów Polskich dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego i majora Edwarda Rydza-Śmigłego.

 

Obchody 105. rocznicy Bitwy pod Anielinem-Laskami zaplanowane są na jeden dzień. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja bitwy, która odbędzie się 13 października o godzinie 14:00 (niedziela), a wezmą w niej udział między innymi członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich i „Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość” w Kozienicach.

 

Jak zawsze pojawią się armaty, karabiny, specjalnie przygotowane okopy oraz towarzyszące rekonstrukcji – pokazy pirotechniczne, które pomogą jak najwierniej odtworzyć grozę wojny. Nie zabraknie również bezpośredniej walki i szarży konnej.

 

Poza rekonstrukcją bitwy organizatorzy przewidzieli również szereg innych atrakcji, z którymi możecie zapoznać się na poniższym plakacie.