Obchody poprzedzi XXV Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich. 8 października piechurzy wyruszą na trasę Radom – Pionki – Żytkowice.

Główna część uroczystości rocznicowych zaplanowana jest na niedzielę 9 października. O godzinie 12:00, pod Pomnikiem – Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach zostanie odprawiona msza polowa, po której odbędzie się Apel Poległych z oddaniem salw honorowych.

Stamtąd przeniesiemy się na pola wsi Brzustów, gdzie o 14:30 rozpocznie się widowisko. To, co będziemy mogli zaobserwować, to próba jak najdokładniejszego odtworzenia wydarzeń z 22 – 26 października 1914 roku. Starcia pod Laskami i Anielinem były częścią tzw. operacji dęblińskiej. Z wojskami rosyjskimi walczyły tam m.in. oddziały Legionów Polskich dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego i majora Edwarda Rydza-Śmigłego. Jak co roku, w akcji zobaczymy kilkudziesięciu pasjonatów historii.

Będzie telebim!

Nowością w tym roku ma być montaż dużego telebimu, na którym na żywo pokazywana będzie rekonstrukcja. Każdego roku widowisko cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pasjonatów historii. Dlatego w celu lepszego odbioru postanowiono nieco unowocześnić przekaz.