Wycieczkę po tym mieście rozpoczęli od zwiedzenia bardzo ciekawej wystawy w Muzeum Narodowym pt. „Zwierzęta i kontynenty”. Wystawa ta poświęcona jest zoogeografii, ekologii i ewolucji zwierząt. Na ekspozycji zaprezentowano  160 okazów zwierząt pochodzących z różnych kontynentów i stref klimatycznych świata. Większość zwierząt i ptaków przedstawionych na wystawie to myśliwskie trofea pana Władysława Kamusińskiego.  „Dziadek Władek”, jak powszechnie nazywany jest myśliwy, polował na różnych kontynentach, a swoją bogatą kolekcję trofeów przekazał muzeum w Kielcach. Ciekawe były również zajęcia, w których dzieci wzięły udział po zwiedzeniu ekspozycji. Dzięki ćwiczeniom, jakie wykonywały z pewnością dowiedziały się więcej o świecie zwierząt.

 

Kolejną ciekawą wystawą, którą zwiedzili uczestnicy wycieczki, była wystawa zabawek w Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest to największe tego typu muzeum w Polsce. Obejrzeli tu  kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Również w tym muzeum odbyły się warsztaty, w czasie których uczniowie wykonywali proste zabawki.

 

Kolejny punkt programu był niezwykle „słodki”, bowiem była to Manufaktura Słodyczy. Tu nie tylko można było dowiedzieć się, jak powstają słodycze z karmelu, ale każdy mógł własnoręcznie wykonać lizaka. Wszyscy otrzymali także dyplom „Małego Karmelarza”.

W drodze powrotnej jeszcze jedna atrakcja – odwiedziny staruszka „Bartka”. Każdy zdobył garść informacji na temat wiekowego drzewa, a sam Bartek, gdyby mógł też zapewne miałby dużo do opowiadania. Jest przecież świadkiem wielu lat historii.

 

Dziękujemy pani Danucie Pawlik za zorganizowanie tak ciekawej i pouczającej wycieczki, bowiem wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

 

PSP w Bogucinie