Garbacka wigilia odbyła się już po raz jedenasty. Od wielu lat mieszkańcy oraz władze gminy spotykały się na Wigilii Gminnej przy skwerze św. Jana Pawła II, który znajduje się przed budynkiem urzędu. W tym roku, wspólna wieczerza odbyła się jednak w budynku Gminnej Hali Sportowej, a to za sprawą przygotowanych wyjątkowych jasełek przez społeczność szkolną Publicznej Szkoły Podstawowej Garbatki-Letnisko.  

 

Tegoroczna wigilia rozpoczęła się o godz. 18.00. Mieszkańców, zaproszonych gości przywitała wójt Teresa Fryszkiewicz. Chwilę później uczniowie PSP w Garbatce-Letnisko odegrali w przepięknych strojach z aktorskim zacięciem swoje role, snując przy tym wyjątkową, bożonarodzeniową historię. Całości przedstawienia dopełniła przygotowana z tej okazji dekoracja, która przy wyłączonym oświetleniu obiektu wprowadziła wszystkich magiczną świąteczną atmosferę.

 

Po występach przyszedł czas na życzenia. Jako pierwsza głos zabrała dyrektor PSP w Garbatce-Letnisko, Agnieszka Babańca.

 

 

– Boże Narodzenie jest dla nas chrześcijan niezwykle ważnym i szczęśliwym dniem, który możemy spędzić razem z najbliższymi. Czasem jednak zapominamy jaka jest natura tego święta. Zajęci przygotowaniami, prezentami, tak jak dzieci przy dzisiejszych jasełkach nie pamiętamy o tym co najważniejsze, miłości, bliskości, wzajemnym zrozumieniu i radości, że oto po raz kolejny możemy się spotkać przy świątecznym stole. Dlatego też niezwykle ważne są takei spotkania jak to dzisiejsze podczas, których możemy zatrzymać się na chwilę,  pomyśleć, rozejrzeć wokół siebie, czy po prostu pobyć razem z naszymi bliższymi czy dalszymi sąsiadami. To okazja do wspólnego kolędowania i życzliwej rozmowy – mówiła dyrektor szkoły Agnieszka Babańca

 

Świąteczne życzenia wszystkim mieszkańcom złożyła również wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz.

 

 

– W oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i Nowy rok żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.  Pragniemy przeżyć niepowtarzalne świąteczne chwile w pokoju i wzajemnej bliskości. Cieszymy się, że w tym niezwykłym czasie, państwo dziś są z nami, że znaleźliście chwilę, by uczestniczyć w naszej wspólnej wigilii. Korzystając z okazji na te nadchodzące święta i cały 2023 rok życzymy wszystkim państwu  nadziei, by nie opuszczała, radości, by rozweselała, miłości, by obrodziła i dobroci, aby zawsze była – życzyła wszystkim wójt Teresa Fryszkiewicz

 

W imieniu radnych gminnych świąteczne życzenia złożył również przewodniczący rady, Włodzimierz Mazur – Życzymy szczęśliwych, pięknych, śnieżnych jak dziś świąt. Dużo miłości i zrozumienia dla swoich bliskich, z którymi czasem spotykamy się zbyt rzadko. Niech ten wolny, świąteczny czas przepełniony będzie spokojem, odpoczynkiem. Da państwu siłę i wiarę w nadchodzący lepszy 2023 rok.

 

Wigilijną modlitwę poprowadził proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko ks. kan. Augustyn Rymarczyk. Proboszcz przypomniał wszystkim również, że okres świąt Bożego Narodzenia, to czas powrotów, do domu, do rodziny, do bliskich.

 

– Święta Bożego Narodzenia to czas powrotów. Ludzie z najodleglejszych stron wędrują kierowani miłością do swoich domów. Dzieci do rodziców, czasem rodzice do swoich dzieci, wszyscy chcą być razem. Kocha nas także Pan Bóg i dlatego przychodzi do nas w tym okresie Bożego Narodzenia. Powraca się do takiej osoby, którą się kocha, Pan Bóg powraca do nas, bo nas kocha.

 

 

Po wspólnej modlitwie, połamaniu się opłatkiem, złożeniu swoim bliskim, znajomym, sąsiadom świątecznych życzeń, wszyscy razem mogli skosztować pierogów, racuchów, kapusty z grochem, tradycyjnego barszczu czy odpowiednio przyprawionego śledzia. Na stole nie zabrakło również wielu owoców.

Sponsorami tegorocznej wigilii byli: Jacek Koczwara – Zakłady Silikatowe Żytkowice, Mirosław Sekuła – Elgis, Nidex Niedzielscy, DAKK Danuta Niedzielska, PTHS Zbigniew Sekuła, Auto Serwis Krzysztof Gołda, Krzysztof Sozański „Zajazd przy Gościńcu”, Marcin Schabowski „Karczma u Chłopa”, Sklep Biedronka, Katarzyna Kubiak – Cukiernia Wiesława Długosz w spadku, Mirosław Winogrodzki sklep Hurcik, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz Przedszkole Samorządowe w Garbatce-Letnisku.