Twórcą rankingu jest prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Ranking przygotowywany jest od kilkunastu lat i uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a profesor opiera swoje zestawienie na 15 wskaźnikach.

Chodzi m.in. o wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy odsetek mieszkańców objętych usługami wodociągowymi oraz korzystających z oczyszczalni ścieków. Całość dotyka trzech obszarów rozwoju: społecznego, gospodarczego i ochrony środowiska.

Ranking został podzielony na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. W sumie sklasyfikowano 1563 gminy wiejskie. Garbatka-Letnisko zajęła solidne 318. miejsce i pierwsze w naszym powiecie (jako jedyna z powiatu znalazła się w pierwszej połowie rankingu) . Kolejny był Grabów nad Pilicą (833.) i Magnuszew (1110.) Następne były Głowaczów (1240.), Gniewoszów (1394.) i Sieciechów (1414.).

Warto podkreślić, że gmina sukcesywnie awansuje w rankingu. W ubiegłym roku zajęła 370. miejsce, a dwa lata temu 440.