W dniu 11 stycznia 2024 roku Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję stwierdzającą nabycie przez Gminę Garbatka-Letnisko z mocy prawa, nieodpłatnie, prawa własności zabudowanej nieruchomości o nr ew. 518/5 o powierzchni 1,9142 ha., na której zlokalizowany jest Gminny Ośrodek Wypoczynku „Polanka”.

To strategiczne posunięcie otwiera nowe perspektywy dla rozwoju miejscowego wypoczynku i rekreacji.

Dotychczas nieruchomość stanowiła własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych, a Gmina Garbatka-Letnisko była jedynie jej użytkownikiem. Teren ten od zawsze cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów stanowiąc ulubione miejsce do wypoczynku i rekreacji.

 

Fot. K. Łuczyn. Zalew Polanka z lat 30. Reprint ze zbiorów Stowarzyszenie Przyjaciół Garbatki

 

Miejsce to ma szczególną wartość sentymentalną dla wielu z Nas. W latach jego świetności Ośrodek wypełniony był miejscową ludnością oraz turystami i letniakami. To w tym miejscu niektórzy z nas spędzili młodość swojego życia, to tam plaża wypełniona była rodzinami z dziećmi, to tam zawieraliśmy znajomości na całe życie. Dlatego z wielką determinacją dążyłam do przejęcia terenu, aby móc zacząć przywracać mu dawny blask – mówi Teresa Fryszkiewicz Wójt Gminy Garbatka-Letnisko

Na obszarze Polanki znajduje się kompleks domków letniskowych oferujących zaciszne miejsce noclegowe dla 2 – 6 osób. Oferowane udogodnienia na terenie Polanki obejmują wiatę z grillem, plac zabaw oraz boisko do gry w siatkówkę, a dla miłośników wycieczek rowerowych dostępne są liczne ścieżki połączone z ośrodkiem. Dodatkowym atutem jest strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą oraz możliwość wynajęcia rowerków wodnych. Wędkarze również znajdą tu swoje miejsce, korzystając z uroków pobliskiego zbiornika wodnego.

 

Decyzja o nabyciu praw własności do terenu „Polanki” o powierzchni 1,9142 ha otwiera nowy rozdział w historii tego popularnego miejsca wypoczynkowego oraz nowe możliwości inwestycyjne pozwalając na dalszy rozwój i zaspokojenie potrzeb osób, które chcą spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody i wyjątkowego klimatu – dodaje Wójt Teresa Fryszkiewicz