Równo 60 lat temu, 8 maja 1955 roku została wpisana pierwsza książka do księgi inwentarzowej – mówi o tegorocznej rocznicy Małgorzata Markowska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Garbatce-Letnisko.

 

Obchody jubileuszu rozpoczęły się juz 20 kwietnia, a zakończą się dopiero w lipcu. W piątkowe popołudnie pracownicy biblioteki promowali czytelnictwo poprzez rozdawanie książek przed Urzędem Gminy. Z tej okazji z chęcią skorzystali najmłodsi, na których czekały także balony i słodkości. Nie zabrakło również starszych czytelników.

 

Rozdawane książki oznaczano exlibrisem garbackiej bibloteki, który stworzono specjalne z okazji 60-tej rocznicy istnienia placówki. 

 

Garbatka chętnie czyta

 Warto podkreślić, że garbacka biblioteka od lat znajduje się w czołówce czytelnictwa. – Ostatnio nieznacznie wyprzedziły nas Kozienice, ale to duże miasto. Znajdujemy się za to na pierwszym miejscu w powiecie kozienickim w zakupie nowości dla biblioteki, a pamiętajmy, że czytelnictwo opiera się głównie na nowościach – zaznacza pani kierownik.

 

W ciągu 60 lat istnienia, biblioteka siedmiokrotnie zmieniała swoją lokalizację. – Z historią tej instytucji nierozerwalnie wiąże się osoba pani Urszuli Wiraszki, która pracowała w niej prawie 42 lata. Można wręcz powiedzieć, że jest ona żywym symbolem tego miejsca – mówi Teresa Fryszkiewicz, sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko.

 

Najmłodszym akcja przypadła do gustu.  

 

To nie koniec atrakcji

W ramach obchodów, w przyszłym tygodniu w Gminnym Centrum Rekreacji, Sportu i Promocji będzie można zobaczyć przedstawienie pt. ”Legenda o Smoku Wawelskim”, w wykonaniu teatru ART-RE z Krakowa. – To bardzo fajna forma rozrywki, aktorzy zachęcają widzów do wspólnej zabawy, np. poprzez konkursy dla maluchów – zachęca Małgorzata Markowska.

 

Zakończenie obchodów rocznicowych odbędzie się podczas Dni Garbatki. 19 lipca na Polance zobaczymy wystawę zorganizowaną przez Muzeum 2 Korpusu z Józefowa, pt. „Piękna Polska Książka wiek XIX i XX”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot.MarBas/Kozienice24.pl