Organizatorami Przeglądu były: gmina Gniewoszów, Związek Gmin Ziemi Kozienickiej oraz Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka”. We współorganizację włączyły się również gminy Głowaczów, Kozienice, Sieciechów, Garbatka-Letnisko, Magnuszew i Grabów nad Pilicą.

Wydarzenie, w którym wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich i 2 Stowarzyszenia z powiatu kozienickiego odbyło się na terenie targowiska „Mój Rynek” w Gniewoszowie.

       W Przeglądzie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich: Sieciechów, „Głowiaczowianki” z Głowaczowa,  „Nasz Borek” z Borku, Brzóza,  „Marianianki” z Marianowa , Oleksów, „Babeczki z pieprzem i solą” z Nowej Wsi, Głusiec, Świerże Górne, „Aktywne Kobiety” z Chmielewa,  „Zakrzewianki” z Zakrzewia oraz Stowarzyszenia: „Kwiat Lipy”, „Wesołe Słoneczka z Cecylówki”.

       Otwarcia imprezy pod hasłem przewodnim „Smaki Ziemi Kozienickiej” dokonali  Marcin  Gac –  Wójt Gminy Gniewoszów, Piotr Kozłowski –  Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kozienickiej i Burmistrz Gminy Kozienice, Barbara Gontarek – Skarbnik Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” oraz Sylwia Wąsik – Sekretarz Gminy Kozienice i jednocześnie Przewodnicząca Zarządu Związku Gmin Kozienice. Całe wydarzenie poprowadziły pracownice Stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka” – Izabela Śmietanka oraz Aleksandra Wieczorek. Po oficjalnym otwarciu nastąpiła prezentacja uczestników Przeglądu.

 Przybyli na tą szczególną imprezę goście mogli podziwiać prezentację stoisk i degustować potrawy regionalne zgłoszone w konkursie. W międzyczasie akompaniament muzyczny stanowił zespół ludowy „Słowiczanki”.

       W ramach przeglądu odbyły się – konkursy obowiązkowe: konkurs na najładniejsze  stoisko KGW, konkurs kulinarny na wykonanie jednej potrawy regionalnej: pierogi z dowolnym farszem, konkurs  w zakresie prezentacji artystycznej. Konkursy dodatkowe stanowiły zaś: konkurs  na „Chleb domowy z okrasą” oraz konkurs „Moda w domu i zagrodzie”.

       Zwieńczeniem niedzielnego przeglądu był koncert zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Sierskowoli „Marylki”, po którym nastąpiło podsumowanie wydarzenia oraz ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów.

Jury przyznało następujące nagrody:

– W konkursach obowiązkowych:

 I nagroda bon o wartości  2000 zł – KGW Bąkowiec

 II nagroda bon o wartości 1500  zł – KGW Sieciechów

 III nagroda bon o wartości 1000 zł – KGW „Babeczki z pieprzem i solą” – Nowa Wieś

 I wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW Oleksów

 II wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW „Marianianki” z Marianowa

 III wyróżnienie – bon o wartości 250 zł – KGW Głusiec

– W konkursach dodatkowych:

konkurs  na  „Chleb domowy z okrasą”:

 I nagroda rzeczowa – Podwójna indukcyjna płyta kuchenna – Stowarzyszenie „Wesołe Słoneczka z Cecylówki”

II nagroda rzeczowa – Zestaw noży – KGW „Zakrzewianki” z Zakrzewia

III nagroda rzeczowa – Czajnik elektryczny – KGW „Aktywne Kobiety” z Chmielewa

konkurs „Moda w domu i zagrodzie”:

 Nagroda rzeczowa – Mop parowy – KGW Świerże Górne

Po dniu pełnym wrażeń i kulinarnych emocji zakończył się I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej Gniewoszów 2020.

 

Zdjęcia: Kozienice24, Stanisław Błażyński, KGW „Babeczki z pieprzem i solą”, RadioPlus

 

Relacja z wydarzenia w RadiuPlus