Badanie pozwoli opracować mierniki i narzędzia pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych i rekreacyjnych Lasów Państwowych. Jeśli ktoś nie wybiera się w tych dniach do lasu, to może wypełnić anonimową ankietę (KLIK).

Kto częściej chodzi do lasu?

Z wyników 164 ankiet i obserwacji prowadzonych latem bieżącego roku wynika, że leśnymi ścieżkami chętniej spacerują mężczyźni (65%) niż kobiety. Dominuje aktywność piesza, czyli zwykły spacer, ale rowerzyści nie pozostają w tyle – zwłaszcza w dzień powszedni (30 % rowerzyści, 65% piesi). Swoją kilkuprocentową obecność zaznacza również grupa wielbicieli nordic walking. 13% turystów to dzieci do 12 roku życia. Leśne ścieżki Nadleśnictwa Kozienice najchętniej odwiedzają mieszkańcy Radomia (27%) i Pionek (18%).

Ponad 70% ankietowanych jest raczej lub bardzo zadowolonych z możliwości wypoczynku i rekreacji w Puszczy Kozienickiej. Przy badaniu stopnia zadowolenia przy uwzględnieniu różnych aspektów okazuje się, że najbardziej niezadowoleni jesteśmy z „zachowania innych osób odwiedzających las”.

Z badania internetowego i ankiet bezpośrednich wynika, że 50% ankietowanych odwiedza Puszczę przez cały rok. Do lasu idziemy po zdrowie, spokój i żeby zwalczyć stres.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą się wypowiedzieć, na leśną wycieczkę i uczestnictwo w badaniu 25 i 29 września . Zachęcamy również do wypełniania anonimowej ankiety online – mówi Monika Spyra z Nadleśnictwa Kozienice.