W ostatnim czasie, właściciel firmy Dariusz Skoczylas zaproponował zakup budynku, na co – jak pokazały poniedziałkowe konsultacje społeczne – mieszkańcy nie wyrazili swojej zgody

 

Prywatyzacja samych usług medycznych i likwidacja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej miała miejsca w 2013 roku. Od tego czasu pacjentów z gminy Garbatka-Letnisko leczy spółka Vital-Med, która dzierżawi od gminy budynek przychodni.

 

 

Niedługo kończy nam się umowa najmu i w tej sytuacji doktor Skoczylas zwrócił się do nas z propozycją kupna budynku – rozpoczął spotkanie wójt Robert Kowalczyk. – Należy podkreślić fakt, że nie ma na razie żadnej decyzji, a ta będzie należała do Rady Gminy. Jesteśmy tu po to, aby państwa wysłuchać. Wysłuchać wszystkich argumentów za i przeciw – dodał.

 

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy radnych, którzy na posiedzeniu komisji uznali, że nie chcą sami decydować na tak ważny temat.

 

– Jestem z państwem od 25 lat. Ocenę mojej pracy zostawiam was. Wszyscy pamiętamy na jakim poziomie stały świadczenia, kiedy doktor Witkowski przestał zarządzać SP ZOZ. Podjąłem proces naprawczy, by reaktywować leczenie – przypomniał Dariusz Skoczylas i dodał: – Budynek przychodni nie spełniał wymogów sanitarno-epidemiologicznych, nie było kompleksowych remontów, dopiero my zdecydowaliśmy się an ten ruch. Następnie doposażyliśmy jednostkę. Wywiązywałem się z praktycznie wszystkich obietnic, które państwu złożyłem.

 

 

Wyjawił także powód, dla którego chce kupić ten budynek. Chodzi o rozbudowę rehabilitacji tak, aby mogła konkurować z prywatną placówką działającą w Garbatce oraz o kolejne remonty (m.in. piwnice i okna). Pozwoliłoby to na uzyskanie lepszych kontraktów od NFZ, jednak do realizacji tych przedsięwzięć potrzebne są środki z Unii Europejskiej. O nie może wystąpić tylko właściciel budynku, a w tym przypadku gmina.

 

 – Odciążyłoby to gminę z potrzeby inwestowania, a nam dałoby tę możliwość. Poza tym trzeba pamiętać, że nie kupimy tego za przysłowiową złotówkę. Będzie wycena i przetarg, zapłacimy za to. Zyskają państwo podwójnie: otrzymacie lepsze świadczenia medyczne, a gmina pieniądze na inne inwestycje – podsumował swój pomysł.

 

 

 

 

źródło:Kozienice24.pl