Publiczne czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza odbyło się w lokalu Kina Za Rogiem w Garbatce-Letnisko. Uczestnikami Narodowego Czytania byli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Garbatce, którzy mieli okazję zapoznać się z klasyką literatury polskiej. Spotkanie prowadziła kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Małgorzata Markowska. Fragmenty Quo vadis, czytali:

– Przewodniczący Rady Gminy Garbatka-Letnisko Pan Włodzimierz Mazur

– Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz

– Ksiądz Łukasz Bociek

– Nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Garbatce Pani Monika Rodakowska

oraz Pani Beata Maciąg, nauczycielka języka polskiego w PSP w Bogucinie.

 

 Odczytane fragmenty pochodziły ze strony Kancelarii Prezydenta RP i była to specjalnie przygotowana na tą okazję adaptacja, której autorem jest Tomasz Burek – krytyk literacki, eseista i literaturoznawca. Po odczytanych tekstach zostały wyświetlone odpowiednie fragmenty serialu Quo vadis z 2002 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Serial jest telewizyjną wersją filmu filmu z 2001 roku zrealizowanego na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy akcji otrzymali egzemplarze Quo vadis ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko opatrzone pamiątkową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć ta znajduje się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbatce i można nią ostemplować własne egzemplarze Quo vadis.