12. lipca 1942 roku, hitlerowcy przeprowadzili masowe aresztowania mające na celu zlikwidowanie rozwijającego się ruchu konspiracyjnego na terenie Garbatki-Letnisko. Aresztowano około 800 osób, które po przesłuchaniach zostały przewiezione do obozów koncentracyjnych. Obozy przeżyło 46 aresztowanych.

83 lata później, pamięć o tych wydarzeniach nie zatarła się. W sobotę, 12 lipca br.  przedstawiciele  władz samorządowych na czele z wójt Teresą Fryszkiewicz, przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Tomaszewskim oraz radnym powiatowym Cezarym Bogackim uczcili pamięć ofiar pacyfikacji Garbatki. Towarzyszyły im poczty sztandarowe Stowarzyszenia 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko i Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło również Mieszkańców gminy i rodzin ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się celebrowaną przez ks. Romana Zająca mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisku. Następnie obecni udali się na Plac 12 lipca 1942 roku, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”  

Jan Twardowski