Święto Niepodległości to dzień w którym co roku odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Również w naszej miejscowości dzień ten obchodzony jest bardzo wyjątkowo. W tym roku uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Następnie delegacja udała się pod Pomnik Katyński na cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wiązankę i zapalono znicze.

 

Delegacja w składzie (od lewej) Kierownik Referatu Organizacyjnego Beata Kowalik, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur, Dyrektor ZSS w Garbatce-letnisko Agnieszka Babańca złożyli wiązankę pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu parafialnym

O godz. 16:00 w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko odbyła się Wieczornica, przygotowana przez uczniów z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Spektakl, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Moniki Bernacik,  Agnieszki Rygiel, Izabeli Gluzy i Rafała Kąckiego,  przypomniał wszystkim zgromadzonym burzliwe dzieje z historii Polski – od 1. rozbioru po koniec I wojny światowej i odzyskanie po 123 latach upragnionej wolności.Gościom i lokalnej społeczności emocji oraz wzruszeń dostarczył szkolny chór pod batutą Dariusza Rodakowskiego. Dziewczęta przypomniały najbardziej znane i najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Partie solowe wykonała absolwentka gimnazjum- Anika Kęska. Klimat minionych czasów oddały kostiumy z epoki i specjalna scenografia.

Na tegoroczną Wieczornicę przybyło liczne grono mieszkańców Garbatki . To najlepszy dowód, że takie inicjatywy mają sens i  spełniają swą rolę w lokalnym środowisku.  Spotkanie poświęcone 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorowym patronatem objął Wójt Gminy Robert Kowalczyk.