W lipcu tego roku, powiat kozienicki oraz gminy z jego terenu odebrały promesy potwierdzające dofinansowanie z II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Największe pieniądze, bo ponad 9 milionów złotych otrzymała Gmina Garbatka-Letnisko z przeznaczeniem na przebudowę i modernizację dróg gminnych znajdujących się w obrębie geodezyjnym Garbatka Północ.

 

W ramach zadania zostanie wykonane blisko 3 kilometry dróg, które już wkrótce zostaną wyłożone kostką brukową. Ponadto zakres prac obejmuje aktualizację dokumentacji projektowej oraz pozyskanie wszelkich niezbędnych zgód pozwoleń oraz decyzji administracyjnych. Prace obejmą swoim zasięgiem ulice: Zofii Nałkowskiej, majora Romana Bielawskiego, Ignacego Krasickiego, Juliusza Słowackiego, ulicy Grabowa, Drzewiarzy, Plażowej oraz Henryka Dąbrowskiego. Najniższą ofertę w ramach przetargu na to zadanie złożyła firma Marc-Bud z Zalesia k. Pionek. Dziś w Sali konferencyjnej budynku urzędu gminy odbyło się uroczyste, oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą.

 

– To kolejny bardzo ważny dzień w historii naszej gminy, bowiem jesteśmy chwilę przed podpisaniem umowy na prawie 3 kilometry dróg zlokalizowanych w naszej miejscowości Garbatka-Letnisko. Jakiś czas temu podjęliśmy decyzję z uwagi na fakt, że jest to nasz jeden z cenniejszych terenów w naszej miejscowości, teren typowo letniskowy. Dlatego też, żeby nie burzyć uroku tego miejsca, żeby te uliczki nie były wyasfaltowane a w kostce brukowej. Będą to ciągi i jezdne ale też piesze dla spacerowiczów, dla turystów, którzy odwiedzają naszą miejscowość. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, pan przewodniczący w imieniu całej rady, że udało nam się dzięki obecnej tu pani poseł Anny Kwiecień pozyskać ponad 9 milionów złotych na tę inwestycję – mówiła wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Teresa FryszkiewiczPrzy podpisaniu umowy obecna była również posłanka Anna Kwiecień, która jak zaznaczyła, że Garbatka-Letnisko przez wiele osób jest kojarzona z kurortem, kurortem, o który trzeba dbać.

 

– Chciałam podzielić się swoją radością z tego powodu. Garbatka-Letnisko zawsze uchodziła w Radomiu, w regionie radomskim jako taka perła turystyczna, jako miejsce, gdzie radomianie przyjeżdżali, wypoczywali, zawsze są takie pozytywne skojarzenia z Garbatka-Letnisko. Dla nas to jest kurort i o ten kurort o ta perłę trzeba dbać. Ja bardzo dziękuję pani wójt za to, że zgromadziła wokół siebie kompetentnych urzędników, którzy potrafią napisać solidnie wniosek. Bo to nie tylko jest kwestia tylko, że coś się chce, trzeba jeszcze umieć sięgnąć po te pieniądze – dodała posłanka Anna Kwiecień – To wszystko robimy dla ludzi, my jesteśmy przez jakiś okres czasu. To co zrobimy dobrego, to pozostanie po nas.

Słowa podziękowania na ręce posłanki złożył przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur.– Walczyliśmy o tą inwestycję wiele lat. Dziękujemy pani poseł, że udało się doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania, i że to będzie naprawdę bardzo fantastyczna rzecz dla mieszkańców tej dzielnicy właśnie turystycznej. Tam, gdzie mnóstwo przyjeżdża osób z zewnątrz ponieważ tam mamy również akwen polanka, wizytówka Garbatki. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy się do tego przyczynili. – podziękował za współpracę przewodniczący Rady Gminy Garbatka-Letnisko, Włodzimierz Mazur.

 

Pierwsze roboty budowlane powinny rozpocząć się nie później niż w  II kwartale 2023 roku. Wartość zadania opiewa na kwotę 9 225.000,00 zł brutto. Na to zadanie gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 763 750, 00 złotych, a wkład własny wyniósł 461 250,00