W uroczystości wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele 3 pokoleń rodu Czartoryskich, Maksymilian Bylicki doradca w Ministerstwie kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzysztof Szulowski poseł na Sejm RP, Michał Godliński Wicestarosta Puławski, Janusz Grobel Prezydent miasta Puławy jak również samorządowcy z okolicznych miast i gmin, przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszenia.

Wystawa, która została zaprezentowana w muzeum miała nazwę „Ojczyzno, niechaj cię uwiecznię”! miała na celu ukazać najważniejsze aspekty dziejów i dziedzictwa kulturalnego książąt Czartoryskich. W pierwszej części wystawy zostało zaprezentowane życie oraz osiągnięcia osób związanych z Puławami w XVIII i na początku XIX wieku. Następnie zostały zaprezentowane dzieje oraz osiągnięcia książęcej pary Teresy, Marii, Anny Wirtemberskiej, Adama,Jerzego, Konstantego i Zofii Zamoyskich.

W dalszej części wystawy zaprezentowana została historia rodziny Czartoryskich. Wystawę zamknęła prezentacja dokonana przez wnuków księżnej Izabeli, Władysława Czartoryskiego. Wystawę umilił koncert Alicji Węgorzewskiej oraz Roberta Grudnia, który jest artystą, muzykiem oraz kompozytorem i twórcą programów historyczno- artystycznych.

Na otwarciu wystawy w muzeum Czartoryskich w Puławach występ zaprezentował również 22 Pułk Ułanów Szwadron Ziemi Kozienickiej im. mjr. Jerzego Sas Jaworskiego z Garbatki Letnisko.

 

Więcej zdjęć z wydarzenia można oglądać TUTAJ