Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami. W ramach projektu każdy nauczyciel przygotowuje wraz z dziećmi misia, który odbędzie wędrówkę po przedszkolach z przypisanej grupy 10 przedszkoli. Wraz z misiem wędruje dziennik podróży, w którym każda odwiedzana grupa wpisuje tytuł książki, która została przeczytana misiowi. Przedszkolaki z Bogucina wysłały w podróż Kubusia Puchatka, ponieważ jego imię nosi oddział przedszkolny. Książka, którą nauczyciel przeczytał to „Basia i telefon” Zofii Staneckiej. Kubuś odwiedzi 9 przedszkoli, a tym samym 9 różnych miejscowości z całej Polski: Jonkowo, Warszawę, Płock, Brzeźnicę, Żyrardów, Kraków, Olsztyn, Komorów i Mońki. Do Bogucina zawitały już 4 misie, które dzieci powitały z wielką radością.

Drugi etap akcji polega na wysłaniu w podróż misia, który odbędzie wędrówkę po domach przedszkolaków. Zadaniem dziecka będzie zaopiekowanie się misiem Krzysiem. Zadanie rodzica to przeczytanie misiowi książki na dobranoc. Dziecko z pomocą rodzica uzupełnia również dziennik podróży – odrysowuje swoją dłoń i wykonuje rysunek dla misia. W dziennik wpisać również trzeba imię dziecka i tytuł przeczytanej książki.

Realizowanej akcji przyświecają słowa Kornela Makuszyńskiego „Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca”. A my mamy nadzieję, że czytanie na dobranoc stanie się miłym zwyczajem w domach przedszkolaków.

Na dzieci przed świętami czeka jeszcze mała niespodzianka związana z projektem „Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia”.

 

Autor: PSP Bogucin