W ciężkich pozbawionych współczucia i zbiorowej solidarności czasach walczymy z widmem niżu demograficznego. Staramy się przetrwać jak inne szkoły, mamy na to swoje wypróbowane sposoby. Łapiemy w garść każdą okazję na wybicie się w tłumie, na poprawienie jakości Naszej placówki, unowocześnienie i wzbogacenie bazy dydaktycznej.

Pomimo tak małych rozmiarów szkoła pozyskuje ogromne dotacje unijne, które trafiają bezpośrednio do uczniów w postaci, kursów, zajęć dodatkowych i wyrównujących, wyjazdów na wyjazdy studyjne, praktyki oraz obozy szkoleniowe. Korzystamy z każdej możliwości zaistnienia na arenie regionalnej i ogólnopolskiej biorąc udział w wystawach, pokazach i konkursach. W regionie staliśmy rozpoznawalni jako centrum rzemiosła artystycznego „jako szkoła realizująca pasje i talenty wychowanków”. Twórcze wakacje w naszej szkole proponuje: Międzynarodowy Plener Malarstwa i Rzeźby, warsztaty ikonopisania, plecionkarstwa, garncarstwa, snycerstwa, mozaiki bizantyjskiej i wiele innych technik artystycznych. Naszym konikiem jest jednak jeden specjalny dla nas i specyficzny zarazem konkurs. Konkurs „Wyczarowane z drewna”. Jest to impreza organizowana cyklicznie od dziesięciu lat przez branżowe Wydawnictwo Inwestor oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie przy honorowym patronacie Ministra Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszej pracy wykonanej z drewna przez uczniów ze szkół drzewnych całej Polski. W latach ubiegłych udawało nam się trzykrotnie tryumfować, zdobywając pierwszą nagrodę, przypadło nam też w udziale wiele wyróżnień, które przyczyniły się, iż Szkoła zasłynęła w świecie branżowym na terenie całego kraju. Pokusił bym się tutaj nawet o stwierdzenie, że w Polsce mamy większe uznanie niż w najbliższym nam regionie, w którym to ciągle walczymy z mianem „hybli” jak ludzie zwykli nas nazywać. Otóż ten strug, heblem z niemiecka zwany to całkiem zręczne jest narzędzie a w rękach fachowca potrafi zdziałać cuda.

 

Rok 2013 przyniósł nam kolejne zwycięstwo w największym branżowym konkursie dla uczniów szkół drzewnych. Kolejny raz „hybel” z Garbatki jest najlepszy w Polsce. Uczeń III-ciej klasy Technikum Drzewnego Krzysztof Rogulski za swoją pracę: „Drewniany ścigacz” został wyróżniony nagrodą Grand Prix dziesiątej edycji konkursu „Wyczarowane z drewna”, a jego praca zostanie zaprezentowana na Międzynarodowych Targach Poznańskich z których oprócz nagród dla siebie i dla klasy Krzysztof przywiezie nagrodę dla szkoły tj. pilarkę o wartości niespełna 20 000zł. Jak to się dzieje? Czy znaleźliśmy przysłowiowy sposób na Alcybiadesa? Patrząc przez setki godzin na mozolnie powstające dzieło nie mogę się z tym zgodzić. Wynik taki jest sumą wielu składowych, którymi będą z pewnością: upór autora pracy i jego opiekunów, solidny warsztat, który zyskał podczas nauki w szkole i pomoc przyjaciół, którzy wspierali Go w najcięższych chwilach powstawania projektu. Patrzenie na zaangażowanie młodych ludzi przywraca mi wiarę w człowieka. Wydarzenie to, sukces Naszego ucznia jest promocją i szkoły i nauczycieli a zwłaszcza młodych ludzi, którzy to bez kompleksów stawiają czoła wyzwaniom i stają w szranki na ogólnopolskich konkursach o najlepsze pozycje. A przecież drewniany motocykl, jak wspaniały sam w sobie by nie był, to jest on tylko produktem ubocznym procesu edukacyjnego młodego ucznia jaki przechodzi w naszej szkole. My tworzymy dojrzałego człowieka. Ufnego w przyszłość: kreatywnego. cierpliwego i odpowiedzialnego. Z szacunkiem dla starych sprawdzonych wartości takich jak: prawda, uczciwość, wytrwałość, rzetelność na stałym zmaganiu się z przezwyciężaniem  własnych słabości będących etosem zawodu, etosem pracy.

W naszej szkole, podstawą jest wykształcenie młodego człowieka, promowanie pozytywnych wzorców osobowych, koleżeństwa i umiejętności interpersonalnych, które pozwolą mu zaistnieć jako świetnemu fachowcowi na tak szybko zmieniającym się rynku pracy.  Sam powątpiewałem czy uda się w tym roku… czy zdążymy? Może w przyszłości również będę powątpiewał, ale wiem jedno… Krzysztof już zawsze będzie zwyciężał, w każdej pracy której się podejmie. Więc co nam pozostaje… uczmy zwyciężać, ale nie rywali, tylko czas i własne słabości.

Marcin TomaszewskiNauczyciel Technikum Drzewnego w  Garbatce-LetniskoMarcin Tomaszewski tel. 783-870-777www.drzewna.comwww.wyczarowanezdrewna.plwww.drogaikony.pl

Metryczka udziału Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisko2007r. Pierwszy udział w konkursie– wyróżnienie za pracę: „Kołyska”  –Bartosz Staszewski2008r. – Pierwsza nagroda za pracę: „Drewniana piłka futbolowa” –Bartłomiej Ziemka – wyróżnienie za pracę: „Karawka z kieliszkami” –Kamil Maj – wyróżnienie za pracę: „Drewniany łańcuch z okowami” –Piotr Baran2009r. – wyróżnienie za pracę: „Kask Roberta Kubicy” –Bartłomiej Ziemka – wyróżnienie za pracę: „Drewniany sedes” –Mariusz Szczepaniak2010r. – Pierwsza nagroda za pracę: „Słuchawki magnetofonowe” – Paweł Gozdyra– wyróżnienie za pracę: „Drewniany rower” –Mateusz Bachanek2011r. – Pierwsza nagroda za pracę: „Ryszard –ostatni terminator” – Dariusz Sikora– wyróżnienie za pracę: „drewniana felga samochodowa” – Mateusz Szot2012r. – wyróżnienie za pracę: „Siodło westernowskie” – Dawid Molenda– wyróżnienie za pracę: „Przyłbica rycerska” – Paweł Gozdyra2013r. – Pierwsza nagroda za pracę: „Drewniany motocykl, ścigacz” – Krzysztof Rogulski