W dniu 13 sierpnia 2011 roku odbyła się II-ga edycja  Sołtysiady, czyli turniej sołectw gminy Garbatka-Letnisko. Na początku imprezy Wójt Gminy Pan Robert Kowalczyk wręczył puchary zwycięskim drużynom turnieju piłki nożnej ” Dzikich Drużyn”, następnie na scenie wystąpił zespół wokalny „Wrzos” z Gminnej Świetlicy. W trakcie „Sołtysiady” nie zabrakło stałego punktu imprezy – degustacji potraw przygotowanych przez sołectwa, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

 

Degustacja tradycyjnych potraw cieszyła się największym zainteresowaniem

 

 Sołtysiada to nie tylko degustacja to również liczne konkursy i zabawy.W tym roku do rywalizacji stanęło 9 sołectw, jednak nie wszystkie uczestniczyły w poszczególnych konkurencjach co zaważyło na punktacji. Sołectwo Anielin uczestniczyło tylko w pierwszej konkurencji, czyli ocena stoisk własnoręcznie przygotowanych potraw i chociaż potrawy były bardzo smaczne nie wystarczyło punktów, aby zająć godne miejsce. Konkurencji było 12, bezkonkurencyjnym okazało się sołectwo dwóch  wiosek Garbatka Nowa i Garbatka Długa, II miejsce zajęło sołectwo Garbatka Zbyczyn, Garbatka Dziewiątka, a III miejsce zdobyli ubiegłoroczni zwycięzcy sołectwo Molendy. Wszystkie sołectwa przygotowały bardzo smaczne potrawy w związku z tym jury wszystkim przyznało największą ilość punktów, czyli po 9.

 

 

 Zacięta rywalizacja trwała do samego końca, przedstawiciele sołectw brali czynnie udział w śpiewaniu, tańczeniu oberka, kręceniu kołem hula-hop, rzucaniu jajem i trampkiem sołtysa, zbijaniu cepem balonów, przeciąganiu liny itd. Po konkurencjach uczestnicy Sołtysiady mogli posilić się pieczoną na ognisku kiełbaską. Wójt gminy Pan Robert Kowalczyk zwycięskiemu sołectwu wręczył puchar, a sołectwu, które zdobyło najmniej punktów bat. Na zakończenie była zabawa taneczna, na której wszyscy wspólnie świetnie się bawili  i o to chodziło, ponieważ głównym celem Sołtysiady jest integracja lokalnego społeczeństwa. Organizatorami Sołtysiady byli:Wójt Gminy, Gminna Świetlica i Sołectwa Gminy Garbatka-Letnisko.

 

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć „Sołtysiada 2011”

 

Regina Kobylska.