Dzisiejsza medycyna daje możliwość zabezpieczenia się przed ryzykiem choroby nowotworowej. W statystykach zachorowalności na raka szyjki macicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie. Aby zminimalizować ryzyko choroby, ginekolodzy zalecają między innymi szczepienie przed onkogennymi typami wirusa HPV. Rutynowe stosowanie szczepionki przeciwko HPV jest rekomendowane dla dziewczynek w wieku 12-15 lat, przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Większość krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na powszechne szczepienie. W Polsce szczepienie przeciwko HPV znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. W 2008 roku kilka polskich miast, gmin i powiatów zdecydowało się sfinalizować szczepienia wśród kilkunastoletnich dziewczynek. W roku 2014 również Gmina Garbatka-Letnisko dołączyła do samorządów, które w ramach swoich środków budżetowych będą realizować „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2014-2016”. Programem w latach 2014-2016 może zostać objętych łącznie 76 dziewcząt zameldowanych na terenie Gminy.

 

Poprzez przyjęcie wieloletniego programu profilaktyki raka szyjki macicy, również Państwo macie szansę podjęcia decyzji objęcia bezpłatnym szczepieniem swojej córki.

 

Przed podjęciem decyzji, proszę o zapoznanie się z Programem (materiały dostępne poniżej) oraz do udziału w spotkaniu informacyjnym z lekarzem w dniu 14 marca 2014 r. o godz. 16.00 w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko zorganizowanym przez realizatora Programu Przychodnię VITAL-MED w Garbatce-Letnisko.

 

 

WÓJT/-/  Robert Kowalczyk

 

Do pobrania:

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.pdf