Poznawanie uroków tego pięknego regionu rozpoczęli od zwiedzania zamku w Chęcinach, którego początki sięgają XIII wieku. Uczniowie obejrzeli pozostałości celi więziennej, miejsce, w którym znajdowała się zamkowa studnia licząca 100m głębokości, kopana przez 14 lat przez jeńców krzyżackich spod Grunwaldu  i podziwiali piękne krajobrazy z zamkowej baszty. Następnym obiektem na trasie wędrówki był Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uczniowie oprócz  podziwiania elementów architektonicznych i wystroju mieli do wykonania różne zadania, ponieważ zwiedzanie było połączone z lekcją muzealną, np. w Drugim Pokoju Biskupim należało odnaleźć krzesło z wystającym nosem i policzyć twarze, które na nim umieszczono. W północnym skrzydle Pałacu zwiedzili Galerię Malarstwa Polskiego i Rzemiosła  Artystycznego.

 

Aby wzmocnić siły przed dalszą wędrówką wszyscy skorzystali z posiłku w pizzerii „Kadzielnia” i udali się na wyprawę podziemną trasą w Rezerwacie Geologicznym o tej samej nazwie. Ta pełna wrażeń podziemna wędrówka zakończyła wycieczkę po świętokrzyskim.

 

Dzięki udziałowi szkoły w unijnym projekcie „Moja przyszłość” z bezpłatnej wycieczki skorzystać mogli wszyscy uczniowie klas IV-VI.

 

PSP w Bogucinie