Ksiądz Biskup rozpoczął wizytację od  Zespołu Szkół Samorządowych. Jego Ekscelencję serdecznie przywitała dyrektor Agnieszka Babańca oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Ilona Sobczyk i Mateusz Styczyński. Następnie wyjątkowy Gość obejrzał jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką zespołu katechetycznego w składzie: s. Anna Bęben, pani Lidia Bartosiewicz oraz ks. Łukasz Bociek. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Rodakowski.

 

Ciepło i życzliwie przyjęła Księdza Biskupa młodzież szkolna, czego dowodem były prośby o wspólne zdjęcia, życzliwe uśmiechy, gromkie brawa i żal, że wizyta tak szybko dobiegła końca. Jego Ekscelencja życzył wszystkim zebranym, by „potrafili otworzyć swe serca i uwierzyć, aby Chrystus mógł w nich zamieszkać”.

 

Niezwykła atmosfera serdeczności panowała także podczas spotkania z gronem pedagogicznym. Przy filiżance herbaty, w atmosferze radości i wzajemnego szacunku był czas na wspomnienia i wymianę doświadczeń. Na pamiątkę wizyty Jego Ekscelencja otrzymał niezwykły upominek – wspólne zdjęcie z uczniami, gronem pedagogicznym oraz zaproszonymi gośćmi, który zaskoczył i wzruszył Księdza Biskupa.

 

W równie niezwykłej atmosferze przebiegło spotkanie w Przedszkolu Samorządowym „Pod Sosnową Szyszką”. Jego Ekscelencję przywitała dyrektor Maria Grygiel i zaprosiła do obejrzenia jasełek w wykonaniu dzieci, przygotowanych pod czujnym okiem s. Anny Bęben, wychowawczyń grup oraz pani Renaty Wałęki. Wyjątkowego Gościa wzruszył nie tylko talent aktorski najmłodszych, ale również szczerość, spontaniczność i otwartość dziecięcych serc. Ten czas upłynął w atmosferze kolęd w wykonaniu przedszkolaków, pięknie wyrecytowanych wierszy oraz radości z odkrywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Ksiądz Biskup zaskoczył wszystkich swoimi kompetencjami pedagogicznymi, szybko odnajdując wspólny język z dziećmi. Na pamiątkę spotkania Jego Ekscelencja otrzymał własnoręcznie wykonany upominek.W spotkaniu z Biskupem w obydwu placówkach uczestniczyli również Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur,  Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Irena Piechocińska, Sekretarz Teresa Fryszkiewicz, Skarbnik Gminy Marianna Krześniak oraz przedstawiciele rodziców. Na zakończenie spotkań ks.bp. Adam udzielił błogosławieństwa na dalszą pracę pedagogiczną i wychowawczą. Podsumowaniem tych wspólnie spędzonych chwil niech będą słowa ks. bp. Adama skierowane do grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samorządowych: Czuję się jak wśród przyjaciół i zawsze chętnie będę was odwiedzał, bo „Przyjaźń wymaga obecności”.