Był to tylko jeden z punktów obchodów 98. rocznicy bitwy, w której uczestniczyły wojska rosyjskie, austriackie i I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

 

Kwiaty pod pomnikiem-mauzoleum złożył Wójt Gminy Garbatka-Letnisko w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Włodzimierza Mazura oraz radnej Rady Gminy Garbatki-Letnisko Marianny Piechoty

Niedzielna inscenizacja była jednym z punktów obchodów 98. rocznicy bitwy pod Anielinem-Laskami. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej pod Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach.Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk. W uroczystości udział wzięły Poczty Sztandarowe z Zespółu Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko ,Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisko, Publicznej Szkoły Podstawowej w Bogucinie, Publicznej Szkoły Podstawowej im.Marszałka J.Piłsudskiego w Laskach, Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych,  Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Pionki, Zakładu Karnego w Żytkowicach  oraz Poczet Ochotniczej Straży Pożarnej.

 


//

W inscenizacji historycznej uczestniczyli: 22. Pułk Ułanów Podkarpackich, Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Beliniak” w barwach 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, miłośnicy rekonstrukcji historycznych z Kozienic i Iłży, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „VIS” z Radomia.  Organizatorem i narratorem całego wydarzenia był znany radomski historyk, Przemysław Bednarczyk.

 


//

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęc tutaj