W dniu 10 listopada 2023 roku w Gminnej Hali Sportowej odbyła się „Wieczornica z Eneą” z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy gminy oraz goście: Wójt Gminy Teresa Fryszkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur, pracownicy biura komunikacji Enea Wytwarzanie, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy z zaprzyjaźnionych instytucji i placówek:  Aleksandra Rembielińksa -Grygiel  i Mirosław Dziedzicki.

Uroczystość nad którą honorowy patronat objęła Wójt Gminy Teresa Fryszkiewicz oraz partner wydarzenia   Enea Wytwarzanie, to muzyczno -poetycka  podróż przez 123 lata niewoli do odzyskania upragnionej wolności w 1918 roku.  Tegoroczna scenografia hali zachwycała biało- czerwonymi różami, grą nastrojowych  świateł w blasku świec. W patriotycznym klimacie mogliśmy wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu solistów, zespołu instrumentalnego i perfekcyjne przygotowanego chóru szkolnego pod kierunkiem pana  Tomasza Kubiaka. Konferansjerzy: Maja Urbaniak i Stanisław Sobkiewicz zaprosili na opowieść o najtrudniejszych dziejach z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, byśmy mogli żyć w wolnym kraju i cieszyć się wolnością. Wielu wzruszeń dostarczyły występy recytatorów: Zuzanny Szewczyk i Martyny Iwanowskiej oraz pokazy:  gry na trąbce Weroniki Starzyk, przy fortepianie Piotra Brudzyńskiego, na skrzypcach Anny Kamińskiej oraz zespołu instrumentalnego w składzie: Małgorzata, Anna, Michał Kamińscy, Ada Zawłocka, Maria Bachanek . Gromkie brawa uzyskali najmłodsi uczestnicy Wieczornicy: przedszkolaki z grupy ,,Tęczowe Nutki’’, którzy  zaprezentowali piosenkę ,, Co to jest niepodległość? ” oraz zatańczyli narodowy taniec-kujawiaka. Natomiast uczniowie klas drugich w pięknych strojach z własną choreografią odtańczyli ,,Walc Barbary” z filmu ,,Noce i Dnie’’. Finałowy wzruszający  taniec z szarfami uczennic z klas piątych był uwieńczeniem naszej uroczystości.  W przygotowanie Wieczornicy zaangażowali byli wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Scenariuszem i reżyserią programu zajęły się panie: Monika Bernacik i  Bernadeta Basaj, scenografia i oprawa plastyczna sali to dzieło pani Renaty Strzałkowskiej – Jędrasek we współpracy z panią Agatą Styczyńską. Na scenie wokalne popisy dały  panie: Agata Styczyńska, Karolina Matejszczak, Monika i Dominika Rodakowskie, Martyna Pajączkowska oraz pan Paweł Kibil wraz ułanami. Swoją obecnością  zaszczycili nas absolwenci: Maja Pochylska, Marlena Maj, Zofia Brudzyńska, Amelia Kwaśnik, Filip Matejszczak i Michał Kamiński.

Przez dzieje historii przeprowadzili publiczność lektorzy: pani Dominika Grygiel i Basia Sobkiewicz, Wiktoria Węsierska i Julia Kołdej, Marcelina Stalmach i Oliwier Przerwa oraz pani Renata Maj. W rolę zaborców wcieliły się: Małgorzata  Sobkiewicz i Pola Wróbel. Niezwykłych muzycznych wzruszeń dostarczyli soliści:  Maria  i Małgorzata Bachanek, Weronika Starzyk, Małgosia Kamińska, Emilka Molęda, Zuzia Maciąg, Krzysztof Jędrasek i  Grzegorz Bieńko. Taneczne pokazy zaprezentowali: przedszkolaki  z grupy ,,Tęczowe Nutki’’ pod kierunkiem pań: Doroty Ziarkowskiej, Aleksandry Przerwy i Katarzyny Cywki, uczniowie klas drugich pod czujnym okiem pań Natalii Kęski i Dominiki Grygiel, piosenkę uczniów klas trzecich przygotowały panie Monika Dąbrowska i Klaudia Abramowicz. Żywe obrazy: ,,Pożegnanie powstańca” oraz ,, Wejście pierwszej kompanii strzelców do Kielc’’ przedstawili uczniowie z klas 4-7  z koła teatralnego  pani Karoliny Matejszczak we współpracy z panią Katarzyną Wróbel oraz gościnnie żołnierze z klas 6 i 7, w rolę Piłsudskiego wcielił się Sebastian Piwoński. Finałowy, brawurowy i przepiękny  taniec  z szarfami  w rytm walca Chopina ,,Spring Waltz’’ zatańczyły uczennice z klas piątych pod kierunkiem pani Izabeli Jaskulskiej.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i docenienie naszych starań, mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Państwu niezapomnianych przeżyć w przeddzień święta niepodległości.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem partnera wydarzenia, którym jest Enea Wytwarzanie reprezentowana przez pracowników biura komunikacji. Pani dyrektor Agnieszka Babańca serdeczne podziękowania skierowała do Wójt Gminy Teresy Fryszkiewicz, Przewodniczącej Rady Rodziców Adriany Roszak, wszystkich rodziców, nauczycieli, uczniów oraz pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce – Letnisko zaangażowanych w przygotowanie Wieczornicy.

Monika Bernacik