Trzeba przyznać, że takiej zabawy w „ludowym klimacie” dawno nie było. W niedzielę 4 września Garbatka-Letnisko na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Polanka” odbył się trzeci już Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej. Organizatorem tegorocznego przeglądu był Związek Gmin Ziemi Kozienickiej, Gmina Garbatka – Letnisko oraz Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”.

 

 

O godzinie 15 rozpoczęły się konkursowe prezentacje uczestników przeglądu. Oceniano wygląd stoisk i zaprezentowane na nich rękodzieło oraz wyroby artystyczne i kulinarne. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonała wójt Gminy Garbatka-Letnisko – Teresa Fryszkiewicz, prezes Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska oraz wiceburmistrz Kozienic Mirosław Pułkowski.

 

 

– Chciałam wszystkich powitać w naszej pięknej, rodzinnej gminie Garbatka-Letnisko. Mam nadzieję, że dziś nikt z państwa nie wyjdzie dzisiaj głodny, bo o to postarały się wszystkie gospodynie koła gospodyń wiejskich z terenu naszego powiatu. – powitała wszystkich uczestników oraz mieszkańców gminy wójt Teresa Fryszkiewicz.

 

 

– Dzisiejszy przegląd jest trzecim przeglądem kół gospodyń wiejskich który tak naprawdę pokazuje, w którą stronę idziemy w rozwoju kultury na ziemi kozienickiej, tradycji i jak te koła wyglądają dzisiaj a jak wyglądały jeszcze kilka lat temu. Kilka lat temu było jedno koło gospodyń wiejskich. Dzisiaj możecie państwo zobaczyć jak pięknie te koła się rozwinęły. – dodał wiceburmistrz Kozienic Mirosław Pułkowski

 

 

– Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka od wielu lat promuje w każdy możliwy sposób dziedzictwo kulturowe i kulinarne. Na dzień dzisiejszy mamy prawie 30 kół gospodyń wiejskich. To dziedzictwo kulinarne, to taka najsmaczniejsza część naszej działalności. Trzeci przegląd kół gospodyń wiejskich pokazuje jak panie doskonale przygotowują się do konkursu – mówiła prezes LGD „Puszcza Kozienicka Irena Bielawska

 

 

W części konkursowej oceniane były walory wizualne i smakowe. Bazą w tegorocznych potraw był ziemniak. Dla najlepszych trzech kół czekały nagrody finansowe w wysokości 1, 1,5 i 2 tysięcy złotych. Dodatkową nagrodą w wysokości tysiąca złotych mogło zdobyć koło w konkurencji najładniejszego stoiska. Tegoroczne potrawy oceniało jury w składzie: Sylwia Wąsik, Barbara Gontarek, Krystyna Kondeja, Stanisława Kowalczyk oraz Maciej Baran. Prócz prezentacji potraw każde z kół, w ramach konkursu musiały wystąpić z krótkim programem artystycznym

 

 

Scena pełna humoru

W trakcie przeglądu każde z kół musiało zaprezentować swoje umiejętności sceniczne. Tych nie brakowało, zarówno prezentując, krótkie prezentacje muzyczne ale również skecze, które wiele razy były nagradzane gromkimi brawami.

 

 

Po prezentacjach, na scenie wystąpił zespół „Marylki”, który zachęcił wszystkich do wspólnego tańca i zabawy.

 

 

Tuż przed godziną 20 przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Trzecią nagrodę w konkurencji kulinarnej i nagrodę w postaci bonu o wartości tysiąca złotych otrzymało stowarzyszenie „Słowiki”  z Sieciechowa. Drugie miejsce i bon o wartości tysiąca pięciuset złotych trafił do „KGW Zakrzewianki” z Zakrzewa, pierwsza nagroda i bon  wartości dwóch tysięcy złotych otrzymało KGW w Oleksowie.